خانه / احادیث / وصایای فاطمه سلام الله علیها

وصایای فاطمه سلام الله علیها

 بسم الله الرحمن الرحیم… هذا ما اوصت به فاطمه بنت رسول‏اله و هى تشهد ان لا اله اله الله و ان محمدا رسول‏الله و ان الجنه حق والنار حق و ان الساعه آتیه لاریب فیها و ان الله یبعث من فى القبور یا على انا فاطمه بنت محمد زوجنى الله منک لاکون لک فى الدنیا و الاخره انت اولى بى من غیرى حنطنى و غسلنى و کفنى باللیل وصل على و ادفنى باللیل و لا تعلم احدا و استودعک الله و اقراء على ولدى السلام الى یوم القیامه.[1] این است وصیت فاطمه دختر رسول خدا و او شهادت مى‏دهد به یگانگى و یکتایى ذات باریتعالى و رسالت حضرت محمد رسول‏ الله و گواهى مى‏دهد که بهشت حق است و آتش جهنم حق است و بدون شک قیامت در پیش است و خواهد آمد و خدا در آن روز همه را از قبرها برمى‏ انگیزد.

یا على! من فاطمه دختر محمدم که خداوند مرا به ازدواج تو درآورد تا در دنیا و آخرت همسر تو باشم و از آن تو، تو از هرکس بر من نزدیکترى مرا شبانه حنوط کن و شب غسل بده و شبانه کفنم کن و شب به خاک بسپار و کسى را از دفن من مطلع مکن. تو را به خدا مى‏سپارم و سلام من به فرزندانم تا روز قیامت برسان.
در بعضى از روایات دارد که زهرا (سلام الله علیها)به على (علیه السلام) گفت: یابن عم دلم تمناى مرگ دارد ساعتى نخواهد گذشت جز آن که از تو مفارقت نمایم.
على (علیه السلام) فرمود: اى دختر رسول خدا وصیت کن به آنچه مى‏خواهى و هر چه در دل دارى بیان کن على (علیه السلام) نشست بالاى سر فاطمه و خانه را از بیگانه خالى کرد جز فاطمه و على کسى نبود فاطمه عرض کرد: اى پسر عم هیچگاه در زندگى به شما دروغ نگفته‏ام و در زندگى زناشویى با تو راه خیانت نپیموده‏ام. و هرگز در معاشرت با تو از در مفارقت وارد نشده‏ام و پیوسته مطیع فرمان تو بوده‏ام. على (علیه السلام) فرمود: پناه مى‏برم به خدا (اى دختر رسول خدا) تو بانوى راستگویى و داناتر و پرهیزگارتر و نیکوکارتر و گرامى‏تر از هرکسى، من نیز از خدا در مخالفت با تو بیمناک بوده‏ام و فراق تو بر من سخت ناگوار است، فقدان تو بر من تجدید مصیبتى است که از رحلت پیغمبر بر من وارد شد به خدا قسم مصیبت فراق تو بر من چنان است که هیچ چیز نمی ‏تواند مرا تسلیت دهد در آن حال هر دو به گریه افتادند و مدتى زار زار اشک ریختند.
بعضى نوشته ‏اند که چون اطاق خلوت شد، زهرا (سلام الله علیها)به على (علیه السلام) عرض کرد پسر عم جلوتر بیا و دستت را روى سینه من بگذار. على (علیه السلام) خواهش آن بانو را عمل کرد آنگاه عرض کرد پسر عم از من راضى باش. على (علیه السلام) فرمود: زهرا جان از تو راضیم خداى نیز از تو راضى باشد. عرض کرد نه على جان مى‏دانى من از چه چیزى از شما رضایت مى‏ خواهم ، روزى که دشمن به صورت من سیلى زد و با خستگى و درد جسمانى و روح افسرده آمدم منزل دیدم تو در کنج حجره نشسته ‏اى و مشغول جمع ‏آورى قرآنى با تندى با شما سخن گفتم و به شما گفتم یابن ابیطالب! اى پسر ابى ‏طالب! در کنج حجره نشسته ‏اى و مثل جنین در رحم حجره قرار گرفته‏ اى دشمن به همسرت تعدى کرده…
غصه‏ دار بودم و با تو پرخاش کردم،  اینک از تو رضایت مى‏ خواهم از من راضى باش.

مولاى متقیان سر فاطمه را به سینه چسباند و با مهربانى فرمود: زهرا جان از تو راضیم خدا و رسول از تو راضى باشند هرچه مى‏ خواهى بگو که اجرا خواهم کرد. آن بانو در حالى که اشک مى ‏ریخت گفت شوهر گرامیم خداوند تو را جزاى خیر دهد وصیت من این است که دختر خواهر من امامه را تزویج کنى (امامه دختر زینب بنت رسول‏ الله بود که مادرش در زمان پدر فوت کرده بود) زیرا امامه به فرزندان من مهربانى خواهد کرد و بهترین پرستار آنها است و مرد هم ناگزیر است زنى در خانه داشته باشد.
از جمله وصایاى حضرت زهرا (سلام الله علیها) به همسرش این بود که گفت: شوهر عزیزم براى من تابوتى بساز که فرشتگان صورت آن را به من نشان داده ‏اند و امام (علیه السلام) از وى خواست که وصف آن را برایش بیان کند تا طبق خواسته ‏اش عمل نماید.
مورخین نوشته‏ اند که وصف تابوت در متن وصیت آن بانوى بزرگ اسلام نیست و باز گفت: همسرم وصیت دیگرم این است که هیچکس به جنازه من حاضر نشود.
من از این مردم که به من ستم کردند و حق مرا غصب نمودند متنفرم.
اینها دشمن من و دشمن رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)هستند اجازه نده از این قوم و هوادارانشان کسى بر جنازه من حاضر شوند و نماز بخوانند یا على مرا در تاریکى شب آنگاه که دیدگان مردم به خواب رفت به خاک بسپار تا از دفن من بى‏خبر باشند.[2] ——————————————————-
[1]- سنن بیهقی ج 4، ص 34،ذخائرالعقبی، ص 53 ، فاطمه الزهرا سیده نساءالعالمین،ص 435.
[2]- احتجاج طبرسى، ج 1، ص 414- بحارالانوار، ج 43، ‏ص 197، ح 28و سفینه البحار، ج 2، ص 339.

درباره‌ی ادمین

حتما ببینید

اصحاب امام حسن مجتبی -جاریه بن قُدامه (متوفی حدود۵۰ه ق)

جاریه بن قُدامه ، صحابی پیامبر اکرم و از یاران امام علی و امام حسن علیهماالسلام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.